Pracowita majówka zespołu regionalnego Młodzi Łopuśnianie z GOK

opublikowano: czwartek, 10 maja 2012

28.04.2012r - Jak wyśpiewać mądrość - Kraków

Zespół regionalny Młodzi Łopuśnianie z Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej długi majowy weekend rozpoczęli wyjazdowymi występami już 28 kwietnia. W tym dniu w Krakowie w ramach tradycyjnych Dni Tischnerowskich odbył się konkurs „Jak wyśpiewać mądrość”. Organizatorem konkursu muzycznego było Stowarzyszenie Drogami Tischnera, a śpiewane były teksty Ks. Józefa Tischnera. W konkursie finałowym wzięło udział 12 zespołów z całej Polski. Nasza młodzież zaśpiewała krótki tekst z filozofii po góralsku wg. Ks. Tischnera do nuty góralskiej: „ Na pocątku wsędy byli górole….” co przyniosło im laur w postaci pięknej festiwalowej statuetki.

1.05.2012r – Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych - Zebrzydowice

XIX Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos" w Zebrzydowicach odbywał się w dniach 1 – 3 maja br. Naszą miejscowość reprezentowała młodzież z zespołu regionalnego „Młodzi Łopuśnianie" z Gminnego Ośrodka Kultury. To barwne i kolorowe wydarzenie kulturalne ma na celu pielęgnowanie tradycji lokalnych wsi, gminy, miasteczka oraz przekazywanie jej wzorów dzieciom i młodzieży. Ze względu na zasięg festiwalu można się tam zapoznać z wartościami folkloru nie tylko różnych regionów Polski ale także Republiki Czech i Słowacji.

Nasza młodzież pod opieką dyrektor GOK Józefy Kuchta i Stanisława Gąsienicy wyjechała 1.05.2012r już wczesnym rankiem, żeby podczas tegorocznego festiwalu zaprezentować nasz rodzimy folklor góralski. Ich występy bardzo się podobały, co sprawiło że w dobrych nastrojach wrócili do Łopusznej. Radość wzrosła gdy po dwóch dniach dotarły wyniki festiwalu bardzo zadowalające dla naszych młodych górali. Festiwalowe trofea „ Młodych Łopuśniań" to:

I - miejsce kapela w składzie : Sabina Drożdż – prym, Małgorzata Łęczycka i Paweł Waras – sekund, Karolina Chowaniec - basy
I miejsce - solistka instrumentalistka - Sabina Drożdż
III miejsce - solistka instrumentalistka - Wiktoria Krawczyk

3.05.2012r - Otwarcie sezonu turystycznego - Kluszkowce

W tym właśnie dniu miało miejsce oficjalne otwarcie sezonu turystycznego w Czorsztynie.
Nasz zespół w składzie kapela i grupa śpiewacza wystąpił gościnnie przed publicznością, która w Czorsztynie inaugurowała sezon letni. W swoim repertuarze zespół wykonał wiązankę melodii ludowych i biesiadnych.

4.05.2012r – Święto Floriana – patrona strażaków – uroczystości w Łopusznej

W piątek wieczorem druhowie strażacy ochotnicy mieli swoje święto. Wystrojeni w galowe mundury strażacy zgromadzili się w naszym kościółku, aby wspólnie ze zgromadzonymi parafianami podziękować Bogu i Matce Boskiej za dotychczasową opiekę i prosić o błogosławieństwo na dalsze lata swojej społecznej pracy. Aby oddać im należne honory i uznanie, GOK w Łopusznej pod okiem dyrektor Józefy Kuchta przygotował krótki występ zespołu „Młodzi Łopuśnianie". Była muzyka, śpiew i serdeczne życzenia dla wszystkich naszych strażaków, a po mszy św. druhowie przemaszerowali do remizy OSP. Tam też dzieci i młodzież śpiewali jeszcze wspólnie ze strażakami znane piosenki ludowe.

5.05.2012r. – Dzień chorego w naszej parafii

W sobotę o godz. 11:00 w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej proboszcz ks. Paweł Potoczny odprawił mszę świętą w intencji osób chorych i starszych. Po mszy dla zgromadzonych w kościele zaśpiewał i zagrał zespół „Młodzi Łopuśnianie". Dzieci mówiły też wiersze, życzenia a Paweł Waras rozweselił seniorów opowiadając gawędę pt: „ Moja zyniacka".

Program bardzo się podobał zebranym, były łzy wzruszenia, radości oraz podziękowania za pamięć o osobach chorych i starszych. Następnie organizatorzy wspólnie z komitetem charytatywnym zaprosili zebranych w kościele na plebanię, gdzie przy ciastku i herbacie rozmawiano, wspominano dawne czasy i śpiewano pieśni Maryjne.

W ten oto pracowity, ale też owocny w nagrody sposób przeminął długi majowy weekend dla "Młodych Łopuśnian".

Maria Chowaniec

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY