XIV Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

opublikowano: poniedziałek, 27 grudnia 2010

Konkurs czternaście lat temu wymyśliła nauczycielka szkoły w Rogoźniku, pani Wanda Komperda. Konkurs początkowo miał zasięg szkolny, ale dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Stanisława Chowańca uzyskał status gminnego. Od wielu lat na konkurs do Rogoźnika, co roku, szopki przywożą dzieci z całej gminy. Impreza, a drugą taką na Podhalu trudno znaleźć, to najważniejsze wydarzenie w gminie Nowy Targ związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, organizowana zawsze kilka dni przed samymi świętami, to wielkie wydarzenie.

Przybyli do Rogoźnika goście z całej gminy mieli, jak co roku, mieli okazję zapoznać się z podhalańskim folklorem i podhalańską kulturą, nadal żywą w tej niewielkiej miejscowości. Na scenie tańce i śpiewki góralskie zaprezentował szkolny zespół regionalny "Skałka", któremu przygrywali doświadczeni i od lat kultywujący góralskie tradycje, miejscowi muzykanci. Dzieci wystawiły też przed zebraną publicznością jasełka - tradycyjne, góralskie, z elementami współczesnymi (Herod w garniturze), momentami bardzo dowcipne, przede wszystkim za sprawą wadzących się ze sobą ze swadą gazdy i gaździny, momentami poważne, wtedy, gdy sytuacja wymaga powagi i pochylenia się nad tajemnicą narodzenia Chrystusa. Okrasą przedstawienia były kolędy, pastorałki i popularne piosenki, które dobrze dobrany stworzyły odpowiedni klimat i nastrój jasełek. Trzeba tu podziękować nauczycielkom - Dominika Sięka-Guzda i Anna Patla - za widoczny wkład pracy w przygotowanie jasełek i dzieciom z Rogoźnika za ogromne zaangażowanie.

Już po występach przyszedł czas na najważniejszy moment - ogłoszenie wyników i wręczenia nagród zwycięzcom i wyróżnionym w XIV Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. Paczki z nagrodami i dyplomy (ciekawostka: każdy zwycięzca miał na dyplomie własną szopkę) wręczali osobiście: wójt gminy Jan Smarduch, dyrektor GOK-u Józefa Kuchta i dyrektor szkoły Grażyna Hlawacz-Lisiecka.

Tegoroczny konkurs ponownie okazał się bogaty - i jeśli chodzi o liczbę szopek, i jeśli chodzi o jakość ich wykonania - co podkreśliło samo jury, pisząc w protokole, że "jury z zadowoleniem stwierdza, że pojawiają się nowe techniki i ciekawe rozwiązania artystyczne (...) i zauważa wyrównany, wysoki poziom prac. W związku z tym wyłonienie najlepszych szopek, a zwłaszcza w kategorii szopek rodzinnych, przysporzyło komisji wiele trudności". Twórcom szopek nie można odmówić pomysłowości, począwszy od samej formy w jakiej powstałą szopka, a zakończywszy na technice wykonania i użytych materiałach. Do tych najbardziej oryginalnych należy z pewnością zaliczyć szopki w kształcie kuli, rzeźby, wykonane z makaronu, sałaty, soczewicy, masy solnej czy pestek słonecznika. Najwięcej oczywiście było szopek tradycyjnych - wykonanych z papieru, drewna, naturalnych materiałów, takich, które co roku dzieci noszą od domu do domu kolędując po wsi.

Dopełnieniem rogoźnickiego spotkania z Bożym Narodzeniem była tradycyjnie, organizowana tu co roku, wigilia dla zaproszonych na konkurs gości. Wigilia prawdziwa, z barszczem, pierogami z kapustą, kluskami z makiem, kapustą z grochem i kompotem z suszonych owoców.

A oto zwycięzcy konkursu:

Klasy I-III, szopki indywidualne - Marcin Waksmundzki (SP Ostrowsko); szopki zbiorowe - Iwona Bryniarska i Natalia Szlembarska (SP Knurów); szopki rodzinne - Paweł i Agata Bobek (SP Krauszów); Kl. IV-VI, szopki indywidualne - Aleksandra Ostwald (SP Ostrowsko), szopki zbiorowe - Magdalena Czubernat i Paulina Florek (SP Knurów); Gimnazja, szopki indywidualne - Anna Knap (Gimnazjum Klikuszowa); szopki zbiorowe - Beata Dziurdzik i Katarzyna Białoń (Gimnazjum w Klikuszowej); Kl. 0-III, malarstwo na szkle - nie wyłoniono zwycięzców; kl.IV-VI - Paweł Skalany (SP Szlembark); gimnazja - Ewelina Głodasik (Gimnazjum Gronków).

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY