38. Konkurs Potraw Regionalnych już za nami

opublikowano: wtorek, 20 lipca 2010

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, Wójt Gminy Nowy Targ, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ oraz Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy w Łapszach Niżnych.

Na tegoroczny konkurs zgłosiła się rekordowa liczba kół gospodyń wiejskich - 13. Na początek wymieńmy koło z Długopola, które wystartowało po raz pierwszy i przygotowało też największą liczbę potraw na tegoroczny konkurs, bo 38, czyli tyle, ile lat ma impreza w Łopusznej. Pozostałe koła to: Rogoźnik, Krempachy, Krauszów, Nowa Biała, Szlembark, Waksmund, Dursztyn, Gronków, Ludźmierz, Harklowa, Pyzówka i Łopuszna.

Impreza rozpoczęła się o godz. 14. Uroczystego otwarcia 38. Konkursu Potraw Regionalnych dokonali: wójt Jan Smarduch i dyrektor GOK-u Józefa Kuchta, w towarzystwie członków Jury oraz prowadzących imprezę - Wojciecha Nowaka i Lidii Kamoń.

- Bab fura, a gorcków jesce wiyncyj - żartował Wojciech Nowak i miał pełną rację, bo łącznie gospodynie przygotowały 316 potraw, herbat i nalewek regionalnych z podhalańskiej i spiskiej kuchni tradycyjnej.

Atrakcjami imprezy były liczne występy. Na scenie zaprezentowali się kolejno: wszystkie gospodynie biorące udział w konkursie, które śpiewały ludowe przyśpiewki, wystąpili Młodzi Łopuśnianie, kabaret Truteń, dwie grupy tańca - dyskotekowego i współczesnego, Jacek Telus z recitalem poezji śpiewanej do wierszy Mirosławy Buczkównej-Jastrun, zespół romski Czarne Oczy z Krakowa oraz zespół A Wiśta.

Organizatorzy przygotowali też dla gości też loterię fantową na której można było wygrać m.in. marynowane pstrągi, wycieczkę statkiem po jeziorze, nauka jazdy konnej, sztućce, pościel, 10 ton tłucznia, a nawet koza. Losów było 600, a co ważne, wygrywał każdy. Były też dodatkowe atrakcje: dmuchana zjeżdżalnia i trampolina dla dzieci, grill z kiełbaskami, kaszanką i piwem dla dorosłych, można było też kupić watę cukrową i baloniki.

Oczywiście najważniejszym punktem imprezy był konkurs. Przygotowane przez gospodynie [otrawy oceniało Jury w składzie: Maria Derek – inicjatorka konkursu potraw, Leszek Horwath – portal internetowy potrawyregionalne.pl, Jan Smarduch – wójt gminy Nowy Targ, Jan Wojtanek – właściciel sieci restauracji w Zakopanem i Juliusz Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy w Łapszach Niżnych, które po raz pierwszy było współorganizatorem konkursu potraw.

Jury po degustacji wszystkich potraw stwierdziło, że wszystkie koła gospodyń dołożyły dużych starań, aby przygotować najlepsze i najsmaczniejsze potrawy. Po naradzie członkowie komisji postanowili wyróżnić poszczególne koła za najsmaczniejsze i najbardziej oryginalne potrawy:

1) KGW Długopole – ( 38 potraw)

- korytko
- sos na kwaśnym mleku z czosnkiem
- sałata targana na boczku
- krupy ze skwarkami
- mordonie

2) KGW Rogoźnik – ( 26 potraw )

- hałuski ze śliwkami
- żeberka na kwaśnicy
- zaproska z kurdebankiem
- oscypek z psimi jajcami
- kosyk z prawdziwkami
- soczewica z baraniną

3) KGW Krempachy – ( 20 potraw )

- kwaśnica z grzybami na wędzonce
- grule zawijane boczkiem i zapiekane
- pampuski
- jarzynowy domikot
- herbata z piołunu, jabłka i maliny

4) KGW Krauszów – ( 21 potraw)

- kasza z grzybami zawijano w kapuste
- kluska z makiem
- kwaśnica na kaczce
- kluski w sosie wieprzowym
- pierogi z grulami i syrem

5) KGW Nowa Biała – (20 potraw )

- gulaś spiski
- bulato
- jucha z jajkiem
- sołata
- sołdra

6) KGW Szlembark – (25 potraw)

- kućmok
- sroce gniozda
- hobel
- piyrogi z kaszą grycanom i miętom
- ciamajka z grzybow

7) KGW Waksmund – ( 26 potraw )

- ciaparajda wielkanocno z jojkami pyrkanymi
- zupa dziadowsko
- korytko
- kapusta młodo parzybroda
- zupa leśno z cornych jagód
- pęcok z zioberkami

8) KGW Dursztyn – ( 17 potraw)

- borsc na syrwotce
- grule piecone z kiełbasą
- bufty z borówkami i sosem
- gałuski z lisowkami
- gołąbki z krupami i grzybami

9) KGW Gronków – (21 potraw )

- zoproska
- kluska z syrym prazonym
- krupy z grzybami i jagnięcinom
- piyrogi z kaszom grycanom i oscypkiem
- korytko
- babka grulano

10) KGW Ludźmierz - ( 25 potraw )

- czhrzanica z białą kiełbasą
- łazanki z kapustą i mięsem
- kura piecono
- kluska z jajka na mlyku
- wino czosnkowe bezalkoholowe

11) KGW Harklowa – ( 23 potrawy )

- kwaśnica z żeberkami
- pamuła
- polywka grzybowa
- gulasz harklowski
- świńskie ziobro

12) KGW Pyzówka - ( 24 potrawy)

- buchty z sosem wątróbkowym
- kutaski chłopskie
- udziec
- kwaśnica na żeberku wędzonym
- napój z pietruszki

13) KGW Łopuszna - ( 30 potraw)

- zupa chłopsko
- żeberko na kwaśnicy
- pstrąg marynowany
- zupa z suszonych gruszek
- bryjka ze skwarkami
- moskol z masłem

Jury wyróżniło też wszystkie stoiska za wygląd: za serwety, naczynia gliniane, łyżki drewniane, kwiaty polne, sposób prezentowania potraw, poparty głęboką wiedzą o historii i pochodzeniu wystawianych potraw. Należy jeszcze podkreślić, że gospodynie prezentowały się w pięknych strojach regionalnych: spiskich i podhalańskich.

Uczestniczki konkursu otrzymały nagrody pieniężne i rzeczowe. Każde KGW otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 700 złotych oraz dyplom, a każda gospodyni dostała duży garnek do gotowania.

Nagrody ufundowali: Wójt Gminy Nowy Targ, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, Panowie Mieczysław Kowalewski i Marcin Hryc firma "Pasze dla ryb" z Łopusznej, Panowie Józef Janos i Andrzej Zoń firma " Dąb" z Dębna oraz GS Krempachy.

Specjalną nagrodę - kolację przy winie dla 2 osób - ufundował właściciel restauracji z Zakopanego Jan Wojtanek, za potrawę soczewica z baraniną przygotowaną przez KGW Rogoźnik.

Nagrody symboliczne - aniołka i diabełka - przyznał właściciel portalu internetowego Potrawy Regionalne. Za diabelskie kuszenie winem czosnkowym nagrodzono gospodynię z Ludźmierza, zaś anielski smak potraw przyznano dla zufki z gruszkami dla gospodyni z Dursztyna.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej oraz Jury dziękują wszystkim gospodyniom, dzięki którym konkurs potraw cieszy się dużym powodzeniem i co roku przyciąga smakoszy dobrego, tradycyjnego jedzenia. Podziękowania kierowane są również pod adresem Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy w Łapszach Niżnych za pomoc w organizacji tegorocznej imprezy oraz wszystkich sponsorów nagród dla KGW i sponsorów fantów w loterii fantowej, wśród których wymienić należy: Grupa Maspex z Wadowic, Pani Anna Klamerus z Łopusznej przyjaciółmi ze Starego Sącza, Handlowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy „SCH” z Nowego Targu, Sklep tekstylny Michał Borzęcki z Nowego Targu Pan Michał Kowalczyk - obsługa imprez plenerowych, Pan Stanisław Buła - gospodarstwo jeździeckie w Łopusznej, Pan Marian Sowiński - zakład wulkanizacja-serwis opon w Łopusznej, sklep papierniczy AYRA z Nowego Targu, Tutti - centrum komputerowe w Nowym Targu, sklep kosmetyczny Żarneccy, Czesław Gromada - sklep mięsny "U Brodziatego" w Ostrowsku, Państwo Maria i Wiesław Jarząbek z Łopusznej – sklep spożywczy, Anna i Lucyna Wolska z Mizernej - Żegluga i Turystyka s.c., Pani Żaneta Kowalewska z Łopusznej, Państwo Jadwiga i Krzysztof Chowańcowie z Łopusznej, Pan Józef Galik - Żwirownia w Łopusznej, Karczma "U Borzanka" w Nowym Targu, Państwo Izabela i Andrzej Gaberek z Harklowej, Pan Gacek Daniel z Boru.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok!

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY