Festiwal Tischnerowski w Łopusznej

opublikowano: wtorek, 29 czerwca 2010

W tym roku mija 10 lat od śmierci ś.p. Księdza Prof. Józefa Tischnera. Niezapomnianemu Kapłanowi, Filozofowi, Kapelanowi Związku Podhalan, Księdzu związanemu z góralami i Łopuszną oddawano cześć i pamięć podczas tegorocznych obchodów rocznicy Jego odejścia.

"Pokiel Gorce stojom
I Dunajec płynie
Potel o Tischnerze
Pamięć nie zaginie"

Organizatorami tegorocznych uroczystości pod nazwą „Chcę Wam dodać ducha! Byli: Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” – Łopuszna ( program „Wdzięczni Tischnerowi”), Bereś & Baron Media Productions – Kraków ( program „ Festiwal Tischnerowski”), Wójt Gminy Nowy Targ, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej (program „Łopuszna dziękuje Ci”). W pomoc przy organizacji tegorocznych obchodów bardzo czynnie włączyli się: Parafia Trójcy Przenajświętszej, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka ,Oddział Związku Podhalan i Koło Gospodyń Wiejskich z Łopusznej.

Honorowym Patronatem obchody X Rocznicy objęli: Premier Rzeczypospolitej Polskiej - Donald Tusk, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.

Festiwal rozpoczął się w ubiegły czwartek w Warszawie, wykładami i debatą, nawiązującymi do myśli i postaw ks. Tischnera, z udziałem prof. Leszka Koczanowicza i Tadeusza Sławka, oraz arcybiskupa Józefa Życińskiego, Adama Michnika i Jacka Żakowskiego.

Następnego dnia festiwal przeniósł się do Krakowa. Tu w Kolegium Witkowskiego w Auli im. ks. Józefa Tischnera odbyło się spotkanie uczniów Szkół Tischnerowskich z udziałem redaktora "Znaku" Wojciecha Bonowicza. Potem uczestnicy uroczystości spotkali się przy ul. Kanonicznej, przy bramie kamienicy w której ks. Tischner mieszkał po raz ostatni, a potem wzięli udział we mszy świętej w kościele św. Piotra i Pawła. Na zakończenie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej wystawiono góralską operę "Naski świat" w wykonaniu zespołu regionalnego „Regle" im. Jana Jędrola z Poronina.

W sobotę uroczystości przeniosły się do rodzinnej miejscowości ks. Tischnera, gdzie pozostały na kolejne trzy dni. Podhalańską część festiwalu zainaugurowano otwarciem wystawy obrazów artysty Mariana Gromady z Ostrowska w Dworku Tetmajera, prezentujących portrety księdza profesora oraz wystawy z pamiątkowymi wpisami i dedykacjami Księdza przygotowaną przez Kazimierza Tischnera.

O godz.. 14.30 w Gminnym Ośrodku Kultury wyświetlono film biograficzny o Księdzu Tischnerze pt: „ Życie w opowieściach”, a po nim widzowie mogli posłuchać bardzo osobistych wspomnień o księdzu , które przybliżali Panowie Roman Dzioboń i Wójt Jan Smarduch w towarzystwie twórców filmu Panów Witolda Beresia i Artura Więcka.

Sobotni wieczór rozpoczęła msza św. w naszym kościółku w intencji Księdza Profesora , po której można było wysłuchać archiwalnego kazania księdza, przepięknych i ciekawych wspomnień Pani Wandy Szado-Kudasikowej oraz kapeli „ Mali Łopuśnianie”. Po uroczystościach w kościele dalsza część przeniosła się na scenę przy Dworze Tetmajerów.
Na początek pokazali swoje umiejętności i przywiązanie do tradycji przedstawiciele góralskich zespołów regionalnych ze Spisza - Jurgów, Orawy – Lipnica Wielka i Podhala – Łopuszna. W atmosferę spektaklu wprowadzali Jego reżyser – Pani Stanisława Trebunia-Staszel i Pan Krzysztof Trebunia-Tutka. Fragmenty pamiętnika Księdza czytał Pan Kazimierz Tischner. Były również osobiste refleksje o Księdzu. Po bardzo udanym występie zespołów góralskich publiczność wysłuchała koncertu Krzysztofa Trebuni –Tutki i Jego zespołu. Następnie wszyscy na czele z pocztami sztandarowymi wyruszyli na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty, słuchali myśli księdza, zapalali lampiony rozświetlające drogę do grobu księdza. Wspólną modlitwą i głosem trombity zakończono pierwszy dzień uroczystości.

Niedzielne obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie księdza profesora. Następnie odprawiono mszę świętą, po której w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się oficjalne otwarcie II dnia obchodów na gorczańskiej ziemi. W uroczystości wziął udział m.in. wójt Jan Smarduch, wojewoda Stanisław Kracik, poseł Andrzej Gut-Mostowy i radny wojewódzki Jan Hamerski.Pop ołudnie minęło na projekcji filmów w GOK-u, a w tym samym czasie na scenie przed dworem można było zobaczyć występy i koncerty: zespołu regionalnego „Mali Łopuśnianie”, szkółki muzycznej z Łopusznej, chóru „ Echo Gorczańskie” z Nowego Targu, zespołu regionalnego „Honaj” z Dursztyna oraz chóru „Hilaritas”.

Przed wieczornym występem odbyło się spotkanie z Panią Anną Mlekodaj, Panem Janem Antołem i Panem Antonim Krohem prowadzone przez Pana Wojciecha Bonowicza, na którym rozmawiano o Goszczyńskim, Tetmajerze, Tischnerze i różnych koncepcjach góralszczyzny. Na koniec drugiego dnia uroczystości zgromadzeni przed dworem wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu Pani Anny Rybki z zespołem.

Ostatni dzień festiwalu - poniedziałek - rozpoczął się wyjściem na Turbacz do kaplicy papieskiej - miejsca w którym ksiądz Tischner odprawiał słynne msze ludzi gór. O godz. 13.00 odprawiono tam mszę św., w dniu i w godzinę śmierci ks. profesora. Ci którzy nie poszli w góry mogli w GOK-u w Łopusznej obejrzeć następny cykl filmów z udziałem księdza.

W kościółku o godz.18.00 dla zgromadzonych koncertował chór Schola Cantorum Minorum Chosoviensis – można było posłuchać przepięknych pieśni gregoriańskich. Następnie w dworku odbyła się kolejna debata, w której Pan Bonowicz rozmawiał o kościele z ojcem Pawłem Kozackim . Na zakończenie obchodów X Rocznicy śmierci księdza Prof. J. Tischnera na scenie przed dworem koncertowały zespoły Łopuśnianie i Quartet Klezmer Trio.

Przez cały czas trwania uroczystości jego goście, a byli nimi nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także goście z Krakowa, Warszawy, Jawiszowic, Rabki, Oświęcimia, Milówki, Poznania, Szamotuł, Gorlic… jednym słowem z całej Polski, mogli nie tylko cieszyć oczy i uszy, ale również podniebienia. Panie z KGW z Łopusznej i Dursztyna przygotowały degustację potraw i przysmaków góralskiej kuchni.

Księdza Profesora nie ma już z nami ale pamięć jest ciągle żywa, ponieważ pozostawił po sobie dobre wspomnienia i bogaty dorobek, z którego możemy wciąż czerpać. Niech słowa śpiewki zespołu Trebunie –Tutki zachęcą nas do sięgania po Jego teksty, myśli, kazania...

"Jak owce bez bacy
Zostali my Panie
Co nom pozostało
Tischnera cytanie"

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY