Goście z Austrii z przyjacielską wizytą w gminie Nowy Targ

opublikowano: czwartek, 20 maja 2010

Organizatorem przyjazdu Austriaków do Polski był Omar Tauszman, radca rolniczej szkoły zawodowej w Styrii. Rolnicy z Austrii podczas pobytu w Polsce zwiedzili Częstochowę, Oświęcim, Wadowice, Kraków oraz Podhale. Byli to uczestnicy organizowanej w Austrii w 1980 r. pomocy dla Solidarności Wiejskiej Podhala. Polegała ona na dostarczeniu maszyn i sprzętu rolniczego dla gospodarstw rolnych oraz sprzętu gospodarstwa domowego. Ta pomoc i współpraca nawiązana była dzięki księdzu Józefowi. Tischnerowi.

Zwiedzanie Podhala rozpoczęli od obejrzenia Bazyliki Ludźmierskiej. Następnie austriaccy goście zobaczyli jak pracują i rozwijają się gospodarstwa rolne. Obejrzeli między innymi gospodarstwo rolne Państwa Iwulskich w Ludźmierzu. W Parku Pienińskim gościli u bacy. Byli pełni podziwu dla operatywności i przedsiębiorczości naszych gospodarzy.

Sobotni wieczór spędzili w Łopusznej, gdzie zwiedzili kościółek, odwiedzili grób Księdza Prof. J. Tischnera. Dalsza część spotkania miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. Tutaj zacnych gości przywitała kapela góralska, po czym obejrzeli oni występ zespołu regionalnego „Mali Łopuśnianie”. Zwiedzili również Izbę Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera, którego wielu z Nich znało. Mieli również okazję posmakować góralskich przysmaków regionalnych. Po rozmowach, które odbywały się dzięki pomocy tłumacza pani Bogumiły Drożdż i pożegnalnym wspólnym śpiewie goście wyjechali.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY