XVI Konkurs Poezji Religijnej im. ks. prof. J. Tischnera w Ludźmierzu

opublikowano: wtorek, 21 października 2008

Jury konkursu miało w tym roku przed sobą nie lada wyzwanie - na konkurs wpłynęło prawie 500 wierszy, w kategoriach gwarowej i literackiej, nadesłanych przez 256 autorów z całej Polski. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło ponad miesiąc temu, podczas posiedzenia jury w dniu 11 lipca, ale zgodnie z wieloletnią tradycją wyniki trzymano w tajemnicy aż do czwartkowej nocy. Nadesłane wiersze oceniała komisja w składzie: Wanda Czubernatowa z Raby Wyżnej (przewodnicząca), Wojciech Bonowicz z Krakowa, ks. Marcin Godawa z Krakowa, Maria Łaś z Czarnego Dunajca, Anna Mlekodaj z Rabki, Wanda Szado Kudasikowa z Nowego Targu i Jerzy Tawłowicz z Zakopanego.

Jury konkursu postanowiło w tym roku nie przyznawać pierwszych miejsca, ani w kategorii gwarowej, ani w kategorii literackiej. - Wśród nadesłanych tekstów były wiersze dobre i bardzo dobre, żaden jednak nie rzucił na kolana - a sądzę, że w przypadku konkursu poezji religijnej ta kolokwialna metafora nie jest całkiem bezzasadna. Skoro więc szczyt nie został zdobyty, tym większa motywacja dla poetów i tym większy sens organizowania kolejnej XVII edycji Konkursu Poezji Religijnej imienia księdza profesora Józefa Tischnera - uważa Anna Mlekodaj.

W kategorii literackiej jury przyznało dwie II nagrody. Otrzymali je: Irena Kaczmarczyk z Krakowa za wiersz "Spowiedź u Franciszkanów" i Tadeusz Zawadowski ze Zduńskiej Woli za wiersz "Anioły nad Tarnicą". Trzecią nagrodę otrzymała Dorota Suwała z Gostynina za wiersz "Po miłość biegnę". Wyróżniono także Teresę Januchtę z Poznania za utwór "Matki różańcowe". Z kolei wyróżnienie kustosza sanktuarium MBL Zbigniew Smoczek z Łęska za wiersz "Wiersz dla księdza Marka".

W kategorii gwarowej II miejsce przyznano Zofii Roj Mrozickiej z Zakopanego za wiersz "Z niedobocka". Dwie trzecie nagrody przypadły natomiast Izabeli Zającównej z Raby Wyżnej za wiersz "Trud" i Marii Suchy ze Starej Wiśniewki za utwór "Cosi mnie boli...". Jury wyróżniło także wiersz "Blaszane łorganki" Krzysztofa Kokota z Nowego Targu.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się nocą z czwartku na piątek w Ludźmierzu. Nagrody w konkursie wręczali m.in. wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, starosta Krzysztof Faber, posłanka Anna Paluch, wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski i były senator Franciszek Adamczyk.

Organizatorami konkursu są: Związek Podhalan oddział w Ludźmierzu i Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY