20. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

opublikowano: środę, 1 lipca 2020

Utonie, utonie
piórecko na wodzie.
Ale nie zaginie,
nuta o ślebodzie.

W niedzielę 28 czerwca, przypadała 20 rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera - Kapelana Związku Podhalan i Solidarności, człowieka oddanego kościołowi i ludziom, filozofa, publicysty, górala, który ukochał Łopuszną i górali, który spoczął na gorczańskiej ziemi między swoimi.
Modlitwą, muzyką góralską i śpiewem rozpoczęło się spotkanie na cmentarzu parafialnym w Łopusznej. Modlitwę poprowadził proboszcz Łopusznej ks. Kazimierz Foltyn, a kapela góralska i grupa śpiewacza grała i śpiewała jego ukochane nuty. Na grobie pierwszego kapelana Związku Podhalan złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze m.in. przez Wójta Gminy Nowy Targ Jana Smarducha, przedstawicieli Związku Podhalan, przedstawicieli społeczności Szkoły Podstawowej z Łopusznej oraz jego przyjaciół i znajomych. W uroczystości wzięły również udział Poczty Sztandarowe Związku Podhalan oddział Łopuszna oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej.
Następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego pw. Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej gdzie została odprawiona msza św. w intencji ks. Tischnera, która również odbyła się w oprawie muzyki góralskiej i śpiewu, a na jej zakończenie zabrzmiała śpiewka:
Kie pódymy z tela,
to nos bedzie skoda.
Po górach, dolinach,
płakać bedzie woda.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w tym roku nie odbyły się żadne wydarzenia kulturalna towarzyszące rocznicy ks. Tischnera jak w latach ubiegłych.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY