Gospodynie z Dursztyna na Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego KGW

opublikowano: środę, 7 października 2009

Był to pierwszy przegląd dorobku KGW w Małopolsce. Ogółem wzięło w nim udział 12 kół z 10 powiatów. W jury oceniającym występy i prezentacje gospodyń zasiedli: etnografowie Maria Brylak i Benedykt Kafel, antropolog kultury Jadwiga Bogucka-Zawiślak, muzyk Jadwiga Adamczyk oraz specjalista gospodarstwa gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki Jadwiga Poloczek.

Gospodynie musiały wykazać się wieloma umiejętnościami - kulinarnymi, artystycznymi i zdobniczymi. Koło z Dursztyn, pod przewodnictwem Heleny Bratkowskiej oraz członkiniami - Marią Kaczmarczyk, Marią Bigos i Teresą Pitek - do konkursu potraw przygotowało krupy z żeberkami, w konkursie scenek obyczajowych program prezentujący obrzęd tarcia lnu pt. "Jak to ze lnem bywało", a w konkursie bibułkarskim pokazała jak dawniej stroiło się konie, które wiozły młodą parę do ślubu.

Po podliczeniu wszystkich punktów jury przyznało gospodyniom z Dursztyna I miejsce wraz z gospodyniami z Makowicy i Olchawy. W nagrodę otrzymały 900 złotych, prenumeratę czasopisma "Nowa Gospodyni" oraz upominki rzeczowe. Pani z Dursztyna zostały też dodatkowo wyróżnione. Jury tak bardzo spodobał się ich program "Jak to ze lnem bywało", że zakwalifikowały go na przyszłoroczny Wojewódzki Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych "Pogórzańskie Gody" w Łużnej.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY