20-lecie zespołu Zielony Jawor

opublikowano: wtorek, 29 września 2009

Przez ten spory kawał czasu, członkowie zespołu których nie sposób policzyć wymienili się wielokrotnie, a najstarsi pozakładali już swoje rodziny, jednak nadal czynnie uczestniczą w życiu zespołu. Mocne wsparcie muzyczne w postaci Kapeli Pietraszków pozwoliło zespołowi na wypłynięcie na szeroki świat. Zespół wykonał około 600 koncertów, zwiedził można powiedzieć całą Polskę i połowę Europy, począwszy od Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Serbii itd.. Uczestniczy w różnych festiwalach i przeglądach nie pomijając terenów rodzimych, z których zawsze przywozi nagrody w postaci wyróżnień, odznaczeń lub dyplomów. Zespół Zielony Jawor reprezentuje folklor Spisza, ma także w swoim programie tańce z regionów Słowacji Szarisza, Horehronia oraz węgierskiego Tokaja.

Zespół swoje stałe lokum posiada w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach, gdzie ćwiczy dwa razy w tygodniu, opiekę organizacyjną sprawuje nad nim Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, jest oczkiem w głowie Gminy Nowy Targ, wymieniany jako jeden z najlepszych w gminie. W swoim zakresie zespół sam szyje sobie stroje regionalne, na każdy miejscowy występ przygotowuje regionalne potrawy. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Krempach.

Podczas jubileuszowego koncertu wystąpiły wszystkie grupy wiekowe tj. grupa dziecięca – Mali Tonecnicy, grupa dziewczęca – Jaworinki, grupa kabaretowa, grupa dorosłej młodzieży - Zielony Jawor oraz okazjonalnie grupa seniorów. Specjalny program i choreografię opracowała znana już w szerokiej okolicy - Maria Wnęk. Owacjom i oklaskom na stojąco nie było końca, miejscowi fani zapełnili aulę WDK do ostatniego miejsca. Podziękowania dla zespołu a szczególnie dla kierowniczki i choreograf – Marii Wnękowej za wkład pracy twórczej złożyli.: gospodarz lokalu – kierowniczka WDK – Maria Krzysztofek, kierowniczka GOK – J. Kuchta, sekretarz gminy – M. Ligęza, kierownik GOK z Bukowiny Tatrzańskiej - B. Koszarek, kierownik GOK z Niedzicy – K. Milaniak, Benedykt Kafel –etnograf i Jadwiga Adamczyk – z MCK Sokół z Nowego Sącza, sołtys Walenty Gryguś, delegacje zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z Eczer/Budapest(Węgry), przyjaciele i fani z Wrocławia – zespół Kalina, oraz rodzice tańczącej młodzieży.

Franciszek Pacyga / Paulina Pacyga

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY