Bach i Kochanowski w Łopusznej

opublikowano: wtorek, 27 sierpnia 2019

Wakacyjne spotkania muzyczno – poetyckie z cyklu "ŁOPUSZNA Muzyka & Poezja Bach i Kochanowski" w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej już za nami.
Artyści, przedstawiciele różnych epok jak pisała w swoim artykule Beata Zalot spotkali się w Łopusznej dwukrotnie, w lipcu i sierpniu.
Pomysłodawcą, organizatorem i sponsorem niecodziennych dla Łopusznej wydarzeń był Pan Kai Bumann, który w bieżącym roku dla miłośników takich doznań połączył muzykę Jana Sebastiana Bacha z poezją Jana Kochanowskiego.
Podczas lipcowego koncertu wiersze czytała znana polska aktorka teatralna i filmowa Pani Anna Polony, której z muzyką Bacha towarzyszyła skrzypaczka Pani Maria Sławek. Sierpniowe spotkanie z muzyka i poezją uświetnił znany polski aktor teatralny i filmowy Pan Olgierd Łukaszewicz w towarzystwie wiolonczelisty Pana Marcina Zdunika.
Pomysł Pana Bumanna spotkał się z dużym zainteresowaniem i podczas obu koncertów sala była wypełniona po brzegi. Na kolejne artystyczne doznania przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.

(Kai Bumann - absolwent wydziału dyrygentury Hochschule der Künste w Berlinie. W latach 1986-1992, jako dyrygent, współpracował na stałe z wieloma teatrami operowymi w Niemczech. Od wielu lat jest blisko związany z polską sceną i estradą muzyczną. Po zdobyciu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie w 1994 rozpoczął, trwającą do dziś, współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi w Polsce. W 1997 objął dyrekcję artystyczną Opery Krakowskiej, stając się również jej pierwszym dyrygentem. W tym samym roku objął stanowisko głównego dyrygenta Swiss Youth Symphony Orchestra. Z zespołem WOK odbył podróże do Francji, Hiszpanii i dwukrotnie do Japonii (2004, 2006). W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zadebiutował w lutym 2007. Od września 2008 do czerwca 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Od 2010 prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od września 2015 jest szefem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.)

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY