47 Konkurs Potraw Regionalnych

opublikowano: piątek, 26 lipca 2019

W strugach deszczu rozpoczął się 47 Konkurs Potraw Regionalnych „Góralskie Jodło” w Łopusznej.

Pogoda, może i nie dopisała ale za to gaździny z 17 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Nowy Targ stanęły jak zwykle na wysokości zadania bo do degustacji było aż 557 potraw! m.in. bryjka, bób z majerankiem, goły z kapustą, kluski tarcioki, chleb na zakwasie, golonko w pokrzywach, kwaśnica na gynsinie, kluska grulano z bryndzom i wyndzonkom, zaprozka, świński kark z grulami opiekanymi i wiele, wiele innych.

47 „Góralskie Jodło” otwarli wspólnie wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefa Kuchta, ksiądz proboszcz Kazimierz Foltyn odmówił krótką modlitwę dziękczynną. Podczas gdy na scenie grała kapela góralska, dwie komisje degustacyjne powołane przez organizatorów zabrały się do pracy czyli oceny przygotowanych przez gospodynie potraw.

Gdy komisja zakończyła degustację, potraw mogli popróbować wszyscy, którzy przybyli do Łopusznej aby posmakować dawnej, tradycyjnej kuchni również w nowatorskim wydaniu z terenu Podhala oraz Spisza.
Było coś dla ciała ale było również coś dla ducha. Na scenie plenerowej obok budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej wystąpiły zespoły regionalne: „Maguranka” ze Spiskiej Starej Wsi na Słowacji oraz „Rombań” z Chyżnego, miał miejsce koncert włoskiego piosenkarza Andrea Lattari’ego oraz występ kabaretu „Weźrzesz” z Kielc. Całą imprezę zakończyła zabawa przy muzyce zespołu „Huzary”.

Podczas tegorocznego konkursu można było również wesprzeć kwestę pienieżną na rzecz chorego na białaczkę trzy letniego Antosia z Łopusznej jak również zarejestrować się w Bazie Dawców Szpiku Kostnego ponieważ poszukiwany jest dawca niespokrewniony dla 38-letniego Mariusza z Harklowej.
Mimo, iż pogoda nie dopisała w 100 procentach bo rozpogodziło się dopiero około godziny 17 to 47 Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej można uznać za udany. Wszystkich tych, których w tym roku pogoda odstraszyła zapraszamy za rok.

Zdjęcia od Szymona Pyzowskiego

Zdjęcia od Jana Malinowskiego

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY