XVII Konkurs Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera

opublikowano: niedzielę, 13 września 2009

Zwycięzcą konkursu w kategorii gwarowej został Julian Staniewski z Rabki za wiersz pt. "O cłeku, cłeku". Drugie miejsce w tej kategorii zdobył Józef Para Hejka z Ołpin, który brawurowo, po góralsku zaśpiewał swój wiersz podczas uroczystości rozdania nagród, a trzecie nowotarski poeta Roman Dzioboń. Wyróżnienie otrzymał Kazimierz Klamerus z Zakopanego.

W kategorii literackiej pierwszego miejsca nie przyznano. Ex aequo drugie miejsce zdobyli Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej i Barbara Sędzicka Plaga z Wejcherowa. Trzecie równorzędne miejsce zajęli Alicja Mazan Mazurkiewicz z Łodzi i Władysław Potakowski z Sieradza. Wyróżnienie kustosza Sanktuarium MBL w Ludźmierzu otrzymała Zofia Nowacka Wilczek z Lublina.

Na tegoroczny konkurs napłynęło 440 utworów poetyckich pisanych językiem literackim i 32 wiersze pisane gwarą podhalańską, śląską i jeden kaszubską. Przewodniczącą siedmioosobowego jury konkursu była Wanda Czubernatowa z Raby Wyżnej. Obok niej zasiadali w nim: Wojciech Bonowicz z Krakowa, ks. Marcin Godawa z Krakowa, Maria Łaś z Czarnego Dunajca, Anna Mlekodaj z Rabki, Jerzy Tawłowicz z Zakopanego i Łukasz Tischner z Krakowa.

Tradycyjnie już nagrody rozdano w noc poprzedzającą święto Matki Boskiej Zielnej. Wyniki odczytała Ewa Iwulska z ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan, a uroczystość poprowadził poeta Jerzy Tawłowicz. Nagrody laureatom wręczali m.in. poseł Edward Siarka, senator Tadeusz Skorupa, wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak i wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski.

"Tegoroczni zdobywcy I, II i III miejsca oraz wyróżnienia to ludzie doświadczeni, ze smakiem i znawstwem używający pięknej starej góralszczyzny, jak np. pan Józef Para Hejka w wierszu "Bosko muzyka". Pan Julian Staniewski mówi do nas "Hej ludzie! (...) Pon Bóg na nos patrzy!", a Pan Roman Dzioboń w swojej krótkiej modlitwie powiada "przecie ześ Ty, Panie Boze, Panie Jezu nika od nos nie posed! Jesteś z nami, na ulicy i w lesie! W izbie tys!". Pan Kazimierz Klamerus żegna góralskich muzykantów, którzy teraz w niebie grają, a aniołki "wyskają i wtej" słonko świeci nad Zakopanem. Gwarą da się wiele powiedzieć. Gwarą da się powiedzieć wszystko" - napisały w podsumowaniu członkinie jury Wanda Czubernatowa i Anna Mlekodaj.

Darczyńcami tegorocznego konkursu poezji byli: Województwo Małopolskie, Gmina Nowy Targ z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łopusznej, miasto Nowy Targ, gmina Czarny Dunajec, Komitet 600-lecia Kultu Cudownej Figury MBL w Chicago, poseł Andrzej Gut Mostowy, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, gmina Poronin, gmina Lipnica Wielka wraz z Gminnym Centrum Kultury, posłanka Anna Paluch, poseł Edward Siarka, gmina Jabłonka, gmina Szaflary, gmina Raba Wyżna, senator Tadeusz Skorupa i gmina

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY