"Ino sie łozynić" w wykonaniu Góralskiej Braci

opublikowano: piątek, 2 marca 2018

W ostatnią niedzielę ferii, 25 lutego wystawiliśmy na deskach łopuśniańskiego GOKu sztukę teatralną pt. „Ino sie łozynić”.

Sala widowiskowa Domu Kultury dosłownie pękała w szwach i jeszcze nigdy w prawie 50-cio letniej historii Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej nie było w nim aż tylu ludzi. Wiemy, że nie wszystkim udało się wejść na widownie aby zobaczyć nasze przedstawienie. Z całego serca za to przepraszamy, ale liczba osób chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Na pocieszenie powiemy tylko, iż będzie można zobaczyć nas jeszcze raz w akcji. Już niedługo wystąpimy na deskach Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, gdyż bierzemy udział w organizowanym tam po raz 6 Przeglądzie Amatorskich Grup Teatralnych. Nasz występ odbędzie się w niedzielę 11 marca o godz.: 15:00. Serdecznie zapraszamy!

Jeszcze kilka słów o spektaklu:
Spektakl opowiada historię Wojtka, młodego górala który po śmierci rodziców zostaje sam i nie bardzo może zabrać się za szukanie sobie żony. Wreszcie jedna ze starszych kobiet ze wsi namawia go aby się ożenił z jej córką Rózią. Wojtek daje się namówić i niedługo po tym odbywa się najhuczniejsze z hucznych wesele w okolicy.

Młode małżeństwo zaczyna wspólne życie na gazdówce ale z biegiem czasu robi się miedzy nimi coraz chłodniej. Wojtek załamany i bezradny takim obrotem spraw szuka pomocy i rady u księdza proboszcza udając się do spowiedzi. Tam uzyskawszy dosyć „dziwną” poradę postanawia z niej skorzystać, co w konsekwencji jeszcze bardziej komplikuje sytuacje w jego małżeństwie. Na szczęście ojciec Rózi za pomocą swojej „kuli” naprawia całą sytuacje.

W spektaklu pojawia się piękny i barwny motyw wesela góralskiego wraz z tradycyjnymi tańcami podhalańskimi oraz śpiewem, a całość jest naszpikowana dużą dawką dobrego góralskiego humoru.

Spektakl powstał na podstawie jednej z gawęd Andrzeja Skupnia-Florka, a autorem scenariusza i reżyserem całego przedsięwzięcia był Mateusz Buła.

Członkami Zespołu „Góralsko Brać” są młodzi górale z 12 wsi podhalańskich oraz Nowego Targu. Instruktorami zespołu są Izabela Zając i Mateusz Buła.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim, którzy zadali sobie trud i przyjechali do Łopusznej na nasz występ. Dodajecie nam skrzydeł, a występowanie dla takiej publiczności jest czymś fantastycznym i sprawia nam ogromną przyjemność! :)

P.S. Mamy nadzieję że słodka niespodzianka się nam udała ;)

Do zobaczenia w Jabłonce :)

fot. Szymon Pyzowski, Paweł Tomaśko

Zdjęcia TUTAJ

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY