XXVII Święto Gwary Góralskiej w Łopusznej

opublikowano: czwartek, 3 listopada 2016

We czwartek 3 listopada 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się już po raz 27 Gminny Przegląd Recytatorów i Gawędziarzy „Święto Gwary Góralskiej”. Jego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Nowy Targ. Wzięło w nim udział 60 uczniów z 15 szkół podstawowych (Ostrowska, Krempach, Łopusznej, Gronkowa, Krauszowa, Harklowej, Dursztyna, Nowej Białej, Morawczyny, Szlembarku, Pyzówki, Obidowej, Waksmundu, Ludźmierza i Rogoźnika), 6 gimnazjów (Krempach, Klikuszowej, Waksmundu, Ostrowska, Gronkowa i Łopusznej) oraz Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach. Uczestnicy zaprezentowali w sumie 35 wierszy oraz 25 gawęd.
Przybyłych na uroczystość powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Pani Józefa Kuchta życząc wszystkim udanych występów. Następnie uczestnicy przystąpili do prezentacji swoich umiejętności gwarowych, a komisja do ciężkiej pracy jaką jest ocena młodych recytatorów i gawędziarzy.
Uczestnicy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych przez dwie komisje oceniające
Po zakończeniu obrad przez jury nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników XXVII Gminnego Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy.
Pani dr Anna Mlekodaj humanistka, regionalistka, nauczyciel i zarazem wykładowca akademicki, autorka książek o tematyce regionalnej i gwarowej, zwróciła uwagę na piękne tradycje góralskie naszego regionu gdzie wciąż pielęgnuje się gwarę. Przewodnicząca jury nazwała również umiejętność pięknej recytacji „malowaniem słowem” a samych recytatorów „malarzami słowa”. Zachęciła również do dalszej pracy nad swoimi umiejętnościami gawędziarskimi i recytatorskimi. Z kolei Pan Roman Dzioboń, przewodniczący drugiej komisji, który do Łopusznej na Święto Gwary przyjeżdża już od kilku ładnych lat. Pan Roman zwrócił młodym ludziom uwagę na poprawną dykcje wymowy wyrazów gwarowych, ich wydźwięk, akcent oraz co najważniejsze na zrozumienie prezentowanych tekstów. Słowa skierował również do opiekunów przygotowujących młodych górali do Przeglądu aby zwrócili większą uwagę na tematykę oraz stopień trudności wyboru tekstów.
Laureaci pierwszych i drugich miejsc zostali zakwalifikowania do udziału w XLI Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu.
Na zakończenie Pani dyrektor GOK podziękowała wszystkim jury za pracę w komisjach, a także opiekunom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do Konkursu Gwary, za ich pracę na rzecz kultury góralskiej w naszej gminie oraz zaprosiła wszystkich do udziału w Przeglądzie za rok.

Protokół Przeglądu znajduję się pod linkiem:

Protokół XXVII Święta Gwary Góralskiej

Zdjęcia TUTAJ

Protokół do pobrania TUTAJ

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY