"Młodzi Łopuśnianie" i KGW z Łopusznej na Węgrzech

opublikowano: wtorek, 5 lipca 2016

W dniach 23-06 – 26.06 Zespół „Młodzi Łopuśnianie” oraz gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej uczestniczyli w spotkaniu miast partnerskich w Füzesgyarmat na Węgrzech. W spotkaniu wzięły udział Miasto Füzesgyarmat, rumuńska Gmina Borş oraz polska Gmina Nowy Targ. W tych samych dnia odbywał się „Festiwalem Füzes”, na którym to prezentował się zespół z Łopusznej.
W ramach spotkania miast partnerskich miała miejsce konferencja nauczycielska, w której uczestniczyli dyrektorzy szkół i nauczyciele z terenu Gminy Nowy Targ. Każdy z partnerskich regionów miał możliwość zaprezentowania osiągnięć, inwestycji i innowacji zrealizowanych ze środków Unii Europejskiej w tym również na terenie Gminy Nowy Targ. Przy okazji można było przedstawić swoje walory turystyczne oraz kulturowe. Każdego dnia odbywały się wieczorki narodowe, również polski, na którym częstowano wszystkich tradycyjnymi polskimi potrawami przygotowywanymi przez gospodynie z Łopuśniańskiego Koła Gospodyń Wiejskich.
Młodzież z zespołu góralskiego uczestniczyła również w spotkaniu z zespołami z Węgier oraz Rumuni. Spotkanie miało miejsce przy chacie Węgierskiej, w której aktualnie mieści się skansen. Podczas spotkania zespół „Młodzi Łopuśnianie” prezentował taniec i śpiew podhalański. Odbyły się również warsztaty taneczne, których uczestnicy uczyli się tańców węgierskich, rumuńskich oraz podhalańskich. Na spotkaniu można było również skosztować tradycyjnych przysmaków węgierskich takich jak kürtöskalács czy langosz serwowanych przez tamtejsze KGW.
W głównym dniu festiwalu zespół z Łopusznej wystąpił na scenie plenerowej. W tym samym czasie gdy młodzi górale prezentowali się na scenie, Polska reprezentacja w piłce nożnej walczyła z reprezentacją Szwajcarii o awans do półfinału EURO 2016. O ich zwycięstwie poinformował jeden z gospodarzy Festiwalu, który wraz z rzeszą Węgrów mocno kibicował naszej reprezentacji. Po występie na scenie, zespół wraz z panią dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Józefą Kuchtą zaprezentował się przed lokalną telewizją.
Festiwal to również czas odpoczynku i rekreacji. Uczestnicy spotkania miast partnerskich korzystali ze znanych w świecie leczniczych kąpielisk, a także wzięli udział w grze plenerowej dzięki, której lepiej poznali okolicę oraz atrakcje jakie kryje w sobie miasteczko Füzesgyarmat. Zwiedzili również miejsce gdzie powstają tradycyjne węgierskie powozy konne, a także skansen z zabudowaniami gospodarczymi.
Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i życzliwej atmosferze, wszyscy napotkani przez nas ludzie byli bardzo gościnni, dało się wyczuć prawdziwą sympatię i przyjaźń pomiędzy narodami węgierskim i polskim. Dzięki Pani Nonnie Matáncsi, która od 3 lat mieszka w Nowym Targu mogliśmy się porozumiewać z braćmi węgrami podczas całego pobytu w Füzesgyarmat. Czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie miast partnerskich, może tym razem pod Turbaczem.
„Polak, Węgier dwa bratanki…”

Zdjęcia TUTAJ

Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Urzędu Gminy Nowy Targ

fot. Izabela Zając, Teresa Piłat

Mateusz Buła

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY