XVI rocznina śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

opublikowano: wtorek, 28 czerwca 2016

Pokiel góry stojom,
i Dunajec płynie.
Potel o Tischnerze,
śpiywka nie zaginie.

W minioną niedzielę tj. 26 czerwca 2016r. Łopuszna wspominała swojego wybitnego rodaka księdza profesora Józefa Tischnera w związku z przypadającą w tym roku XVI rocznicą Jego śmierci.
Uroczystości jak w latach ubiegłych rozpoczęły się modlitwą, prowadzoną przez ks. proboszcza Kazimierza Foltyna i złożeniem kwiatów przy grobie ks. profesora, które zgromadziły grono wiernych przyjaciół, mieszkańców Łopusznej, przedstawicieli władz oraz delegacje różnych organizacji.
W Kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, która była ukochaną świątynią zmarłego przed 16 laty góralskiego filozofa odprawiona została msza w jego intencji. Obecny w kościele zespół regionalny z Jurgowa, rodzinnej wsi Weroniki Tischner, matki księdza profesora wypełnił kościół muzyką w czasie komunii świętej.
Następnym punktem niedzielnych uroczystości było spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury.
Goście księdza Profesora zawsze byli w Łopusznej mile widziani. Wszystkich przybyłych w skromne progi Gminnego Ośrodka Kultury powitali wspólnie wójt Gminy Nowy Targ, Pan Jan Smarduch oraz brat księdza profesora Pan Kazimierz Tischner, a gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej częstowały swojskimi przysmakami.
Dalszą część spotkania poprowadził Kazimierz Tischner, który wracając myślami do śmierci brata mówił, że ksiądz nadal jest obecny w Jego życiu. Poprzez to co robił, czego uczył i co po sobie zostawił. Ta pamięć jest wciąż żywa, a pomnikami tego są szkoły noszących imię Tischnera, których jest już 39.
Następnie przyszedł czas na otwarcie wystawy obrazów zatytułowanej „Ksiądz Tischner i Przyjaciele” pędzla Mariana Gromada, znanego artysty rodem z Ostrowska. Oprócz portretów profesora można obejrzeć portrety osób związanych z księdzem zarówno z Łopusznej oraz z Ostrowska. Ze względu na nieobecność artysty w jej tematykę wprowadził Kazimierz Tischner. Zebrani w Sali GOK-u goście obejrzeli również film „Twarze Łopusznej”, nawiązujący do tematyki wystawy. Bohaterami filmu były postacie z obrazów Pana Gromady.
Ksiądz Tischner zawsze głęboko cenił tradycje i kulturę regionalną dlatego na zakończenie uroczystości wystąpił zespół regionalny „Podhale grupa Spiska” z Jurgowa. Zespół zaprezentował folklor i tradycje polskiego Spisza za co zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.
Wystawę portretów można oglądać od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 16:00.
Serdecznie zapraszamy.

fot. Maria Chowaniec

Zdjęcia TUTAJ

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY