Faśiangy-Ostatki w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach

opublikowano: poniedziałek, 9 lutego 2009

Zgodnie ze starodawnym spiskim zwyczajem na zakończenie karnawału tzw. "mięsopustu", na wsiach organizowano zabawy ludowe. Podtrzymując tradycje już po raz trzynasty w krempaskim Wiejskim Domu Kultury odbył się dwudniowy maraton folklorystyczny, w którym wzięły udział zespoły, kapele lub soliści z terenu Spisza i Orawy.

W sobotę występowali : soliści śpiewacy, soliści instrumentaliści, grupy śpiewacze oraz kapele ludowe. W niedzielę prezentowały się zespoły folklorystyczne: ORAWA z Lipnicy Wielkiej, SPIŚ z Nowej Białej, MALI TONECNICY oraz ZIELONY JAWOR z Krempach. Na przegląd zaproszono Zespół Folklorystyczny MAGURA ze słowackiego Kieżmarku.

Jury oceniło wysoki poziom przeglądu folklorystycznego, wszystkich uczestników wyróżniono dyplomami uczestnictwa, najlepszych nagrodzono pamiątkowymi pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Potwierdziło także zasadność dalszego kontynuowania przeglądów w następnych latach.

Zmagania solistów i zespołów , przy wypełnionej sali widowiskowej oglądali i dopingowali przybyli zaproszeni goście, oraz mieszkańcy Krempach i sąsiednich wiosek. Organizatorem imprezy było Towarzystwo Słowaków z Polsce, Zarząd Główny oraz Koło Krempachy.

Tekst i foto. Franciszek Pacyga

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY