Tischner - zawsze obecny

opublikowano: poniedziałek, 6 lipca 2015

Tutaj zawsze wspominamy Księdza Tischnera jako naszego rodaka, Wielkiego Łopuśnianina , bo to przecież Łopuszna była dla Profesora ukochanym miejscem za Jego życia i pozostała takim nawet po śmierci. Grób autora „ Historii filozofii po góralsku” znajduje się bowiem na naszym cmentarzu gdzie licznie odwiedzają Go ludzie zafascynowani myśleniem, naukami i poglądami Profesora.

Ksiądz Tischner w pamięci tych, którzy Go znali zawsze pozostaje człowiekiem otwartego serca , niezwykle ciepłym , rozumiejącym i szanującym innych niezależnie od ich wyznania czy poglądów politycznych.
Niedzielne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się modlitwą i złożeniem kwiatów na grobie księdza Profesora Józefa Tischnera.
Msza święta w Kościele Trójcy Przenajświętszej z udziałem wiernych zwolenników Tischnerowskiej myśli koncelebrowana była przez Proboszcza naszej Parafii Księdza Kazimierza Foltyna w asyście Księdza Mariana Falenczyka na co dzień pracującego jako dyrektor Domu Studenta im. Jana Pawła II w Arcueil i duszpasterz Polaków we Francji. O oprawę muzyczną zadbał zespół Młodzi Łopuśnianie.

Po mszy świętej goście udali się do Gminnego Ośrodka Kultury gdzie wzięli udział w dalszej części uroczystości. Zgromadzonych powitali wspólnie Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch , Prezes Związku Podhalan w Łopusznej Małgorzata Głowacz i Gospodyni GOK-u Dyrektor Józefa Kuchta.

Wśród obecnych na uroczystościach znaleźli się:
bracia księdza Profesora Kazimierz i Marian Tischnerowie
Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch,
Vi-ce przew. Rady Gminy Nowy Targ Stanisław Buła
Ksiądz Proboszcz Kazimierz Foltyn i ksiądz Marian Falenczyk
Przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Podhalan: Andrzej Skupień , Stanisława Trebunia – Staszel, Julian Kowalczyk i Alojzy Lichosyt
Honorowi członkowie ZP Józef Staszel, Wanda Szado- Kudasik, Ewa Iwulska
prezes Hospicjum im. ks. Tischnera Adam Cieśla
Wojciech Bonowicz autor biografii Profesora
Przedstawiciele oddziałów Związku Podhalan z Nowego Targu, Ochotnicy Górnej i Dolnej, Dębna, Tylmanowej, Łącka, Ostrowska, Szczawnicy i Łopusznej
Bohaterowie „ Historii filozofii po góralsku „
Przedstawiciele szkół tischnerowskich – ze Szczawnicy, Trzemeśni, Łopusznej,
Grupa przyjaciół Księdza Tischnera z Warszawy , Poznania i Nowego Targu
Marian Gromada artysta malarz z Ostrowska
Pani Beata Zalot z Tygodnika Podhalańskiego
Pani Anna Szopińska z portalu Podhale Region
Przedstawiciele naszej wsi, sołtys Kazimierz Dziga, dyrektor szkoły Pani Dorota Chowaniec, prezes oddziału ZP Łopuszna Małgorzata Głowacz.

Obchody rocznicy uświetniły występy zespołów regionalnych Młodzi Łopuśnianie z programem „ Opowiastki o księdzu Tischnerze „ i Zielony Jawor dając popis żywiołowych tańców zatytułowanych „ Tańce łuku Karpat „.

Dużym wydarzeniem kulturalnym podczas obchodów tegorocznej XV rocznicy śmierci Księdza Tischnera był wernisaż malarstwa i portretów Ks. Tischnera autorstwa Mariana Gromady połączony z Jego osobistymi wspomnieniami o Księdzu Tischnerze a zatytułowany „ Ksiądz Tischner w moim życiu i sztuce”.

Artysta przypomniał niezwykłe relacje jakie towarzyszyły Jego spotkaniom z Księdzem Tischnerem. Podkreślił jak ważne dla Niego jako artysty były rozmowy z uznanym i cenionym filozofem. To , że na swojej drodze życiowej dane Mu było spotkać tak niezwykłego człowieka ,Księdza Tischnera było Jego wielkim , osobistym szczęściem.

Po tak bogatych przeżyciach duchowych przyszedł czas na strawę dla ciała , o którą zadbały nasze gospodynie. Były więc tradycyjne moskole, oscypki, bundz i ciasta. Goście mogli także spróbować tradycyjnej góralskiej potrawy czyli grochu z kapustą.

Wystawa obrazów Mariana Gromady , głównie portretów księdza, robi ogromne wrażenie i z pewnością warto odwiedzić GOK w Łopusznej i ją obejrzeć do czego wraz z ich autorem serdecznie zachęcamy i zapraszamy - do końca lipca od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 – 17:00

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY