Rufus – Tischner. Partnerskie spotkanie przedstawicieli Słowacji i Polski

opublikowano: sobotę, 20 czerwca 2015

Delegację słowacką reprezentowali były starosta Zawaźnej Poruby Paweł Barani wraz z małżonką mocno zaangażowaną w projekt Panią Sonią Barani która obecnie pełni funkcję opiekuna muzeum Milana Rufusa oraz Panie ze Stowarzyszenia
Zawaźna Poruba.

Gminę Nowy Targ reprezentowali: wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, rodzina księdza Tischnera brat Kazimierz i bratanek Łukasz , oraz zaproszeni na spotkanie goście z Krempach , Nowej Białej i Łopusznej zaangażowani w działalność na rzecz lokalnych społeczności. Spotkanie prowadziła Pani Józefa Kuchta dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej.

Słowacy odwiedzili Łopuszną żeby podzielić się wrażeniami z otwarcia w ich miejscowości izby pamięci poświęconej ich rodakowi , słowackiemu poecie i filozofowi Milanowi Rufusowi. Nad projektem pracowali kilka lat, parę razy odwiedzając w tym celu naszą „ Tischnerówkę „ czyli Izbę pamięci Księdza Prof. J. Tischnera , żeby zobaczyć jak wygląda miejsce poświęcone wybitnemu polskiemu filozofowi . Porównując tych wybitnych ludzi uznali , że trzeba o nich mówić , promować ich myślenie , zachęcać do korzystania z ich spuścizny, pokazywać przez pryzmat ich życia i twórczości co w życiu jest najważniejsze.

Pani Sonia przybliżyła osobę Milana Rufusa i omówiła wspólne wydawnictwo słowacko – polskie zatytułowane „Pokornie i na kolanach „ , w którym jako autorka doszukała się wspólnych cech łączących tych obydwóch wielkich ludzi .
Podczas spotkania można było wysłuchać wierszy Milana Rufusa w wykonaniu Pani Kretosławy Staroniowej w towarzystwie muzyki Pana Gabriela Cibirata.

W czasie tego miłego spotkania ustalono termin rewizyty naszej delegacji w Zawaźnej Porubie.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY