Promocja monografii łopuśniańskiego cmentarza autorstwa Danuty Luberdy

opublikowano: wtorek, 10 lutego 2015

O najpopularniejszym łopuśnianinie nie trzeba wiele mówić, wszyscy Księdza Tischnera znają i bardzo cenią za Jego skromność, przywiązanie do tradycji, wielką mądrość. Dzięki Niemu Łopuszna stała się bardzo popularna.
Według Profesora wielkim atutem naszej miejscowości są sami jej mieszkańcy. To ksiądz Tischner kiedyś powiedział , że Łopuszna ma ludzi z duszą.

I coś w tym musi być ponieważ co jakiś czas mamy tego namacalne dowody. Większość ludzi w Łopusznej żyje tak jak w innych miejscach ale zdarzają się tutaj nieprzeciętne osobowości, które poświęcają swój czas i siły aby zrobić coś dla żyjących i potomnych, aby przekazać innym to co udało im się stworzyć. W ostatnich latach ukazały się książki opisujące naszą wieś.

Pierwsza to monografia naszej miejscowości ,czyli „ Łopuszna - mała Ojczyzna” autorstwa Pani Marii Smarduch opisująca dzieje naszej wsi( życie, tradycje, obrzędy, legendy….) na przestrzeni dwóch wieków . Następna pozycja „ Łopuszna kościół drewniany” to historia naszej świątyni , w której opisane są dzieje kościoła , bogate zdobienia świątyni, można przeczytać o obrazach które zdobią jej ściany. Ta książka to praca trzech autorów Rafała Monity, Andrzeja Skorupy i Wojciecha Bonowicza przy ogromnym wsparciu śp. księdza Pawłą Potocznego.

W niedzielę 1 lutego 2015r w Dworku Tetmajerów w Łopusznej miała miejsce promocja najnowszej książki, monografii naszego cmentarza pt: „ Jackowa zagroda". Autorka Pani Danuta Luberda z domu Wilczek rodowita łopuśnianka jest emerytowanym bankowcem, byłym dyrektorem banku PKO w Nowym Targu. Obecnie będąc na emeryturze wiele czasu poświęca swojej pasji twórczej. Pisze wiersze i jest laureatką I i II miejsca w Ogólnopolskich Konkursach Poetyckich ( poezji gwarowej) w Iwkowie k/ Limanowej i Gorzeniu k/Wadowic. Ale nie tylko wiersze wychodzą spod jej pióra. Jej najnowsza książka to dzieje naszego cmentarza, efekt wielu lat żmudnej pracy, poszukiwań, przeglądania dokumentów kościelnych, archiwalnych.

Tytuł książki „ Jackowa zagroda" odnosi się do cmentarza, tak dawniej nazywano miejsce pochówku zmarłych w Łopusznej a sama nazwa wywodzi się od właściciela działki Jacka Klamerusa , który odstąpił swoje pole na cmentarz.

Książka opisuje historię nie tylko cmentarza. ale poprzez pryzmat ludzi spoczywających w tym miejscu jest to także opowieść o tym co na przestrzeni opisywanych przez autorkę lat wydarzyło się w naszej miejscowości , na co ludzie umierali, jakie choroby ich dręczyły, odkrywa historie ich życia , opisuje dzieje naszego regionu.

Promocja odbywała się w scenerii Dworku Tetmajerów w Łopusznej, miejscu które ze względu na swoją historię stwarzało atmosferę potęgującą treść prezentowanej książki.

Gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Józefa Kuchta razem z towarzyszącą jej grupą z zespołu regionalnego „ Młodzi Łopuśnianie „

Spotkanie i rozmowę z autorką „ Jackowej zagrody „prowadził Wojciech Bonowicz. Pani Danuta Luberda bohaterka i sprawczyni niedzielnego wydarzenia zapowiedziała , że jest to jej pierwsza książka ale już zbiera materiały do następnej o zagadkowo brzmiącym tytule - „ Łopuszna tajemnice wieków".


Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY