Jasełka w Łopusznej w wykonaniu zespołu Młodzi Łopuśnianie

opublikowano: poniedziałek, 2 lutego 2015

Początek niedzielnego spotkania poświęcony był w krótkim wspomnieniu zmarłemu niedawno Panu Stanisławowi Gąsienicy, instruktorowi Łopuśniańskich muzykantów, który kilka ostatnich lat swojego życia wiele serca i pracy wkładał w pracę z dziećmi pragnącymi uczyć się gry na skrzypcach. Jego wdzięczni wychowankowie, oddając Mu w ten sposób należny szacunek, zagrali wspólnie kilka nutek góralskich, których nauczył ich grać Pan Gąsienica właśnie tutaj, w Łopusznej. Po chwili refleksji i wspomnień zespół zaprezentował wspomniane wcześniej Jasełka.

Przedstawienie miało trzy odsłony. W pierwszej scenie Święty Józef wraz Maryją poszukiwali miejsca na nocleg i zgodnie z przekazem biblijnym znaleźli je dopiero w opuszczonej stajence.

W drugiej części na scenie królowali pastuszkowie mali, którzy utrudzeni swoimi obowiązkami zasnęli głębokim snem. Obudziły ich dopiero anielskie odgłosy trąb głosząc im radosną nowinę, że oto narodził się król świata całego w osobie dzieciątka Jezusa Chrystusa.
Starsi pastuszkowie razem z bacą postanowili udać się do Niego z pokłonem.

Trzecia scena to składanie darów Nowonarodzonemu. Z pokłonem i darami pierwsi przybyli pasterze z bacoą i ofiarowali Maleńkiej Dziecinie oscypecki, mlecusio, odrobinke serka, kawołecek spyrecki, portecki, skarpetusie no i jesce kapelusik i podusie.Gorole i górolecki ucieszyli Małego Jezuska swoim graniem i śpiewaniem.Z darami i pokłonem przybyli też trzej królowie z dalekich krajów.

Podczas całego występu rozbrzmiewały kolędy potęgując atmosferę tego ważnego wydarzenia religijnego - narodzin przyszłego Zbawiciela ludzi. Spotkanie zakończyły góralskie życzenia świąteczne, które w imieniu całego zespołu wszystkim obecnym na przedstawieniu złożył Paweł Waras.

Zdjęcia z przedstawienia - w Galerii Zdjęć.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY