X Jubileuszowe Wypominki Tischnerowskie w Łopusznej (7-9 listopada 2014 r.)

opublikowano: sobotę, 6 grudnia 2014

Organizatorzy jak zawsze zadbali o ciekawy program obchodów. W związku z przypadającą w tym roku 25 rocznicą wolnych wyborów w Polsce tematem wiodącym spotkań była idea wolności ,czyli po góralsku ślebody, która dla samego Tischnera była jedną z najistotniejszych wartości.

Wypominki to czas kiedy wspomina się Księdza Tischnera i Jego nauki. To także czas modlitw w intencji Profesora jak też spotkania i debaty z tej okazji zorganizowane.

W sobotę złożono kwiaty i modlono się przy grobie księdza Tischnera. Niedzielna uroczysta msza święta w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej także odprawiona była w intencji zmarłego przed 14 laty Księdza Prof. J. Tischnera.

Odbyło się kilka ciekawych spotkań, podczas których rozmawiano na temat wolności. Gośćmi tegorocznych zaduszkowych spotkań byli Tomasz Ponikło, Marian Tischner, Wojciech Bonowicz, Olga Tokarczuk, Paweł Smoleński, Witold Szabłowski, Prof. Tadeusz Gadacz, Prof.Aleksander Smolar, Jarosław Mikołajewski. Rozmowy z nimi prowadzili Bartłomiej Secler, Wojciech Bonowicz i Małgorzata I. Niemczycka.

Spotkania przyciągnęły sporą ilość słuchaczy , którzy przy tej okazji mogli podzielić się także swoimi uwagami i przemyśleniami z gośćmi rozmów. Padały różne teorie zarówno od strony prowadzących jak też ze strony gości.

Trudno było znaleźć jeden wspólny mianownik dla niełatwego jak się okazało zagadnienia jakim jest wolność. Dla wszystkich jest ona niewątpliwie sprawą bardzo cenną wręcz najważniejszą. Stwarza jednak możliwość tworzenia pewnych ograniczeń , na które sami dajemy przyzwolenie ale jest ono przecież naszym wyborem.

Najważniejsze jest jednak to , że ta wolność jest naszym udziałem, że żyjemy w wolnym demokratycznym kraju, że nikt nie zmusza nas do rzeczy które nie są zgodne z naszymi poglądami, z naszym sumieniem.

Podczas tegorocznych zaduszek Tischnerowskich można było obejrzeć film pt: „ Jego oczami „ a przy okazji spotkać się z jego reżyserem Szymonem Wróblem i głównym bohaterem ,którym był najmłodszy brat Księdza Kazimierz Tischner.

W Kościele wystąpił zespół etnograficzny „ Dziczka” z Ukrainy prezentując swoje ukraińskie pieśni a podczas niedzielnej debaty w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowali się aktorzy PWST z Krakowa z repertuarem poezji śpiewanej.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY