XIV Rocznica śmierci Księdza Prof. J. Tischnera - Łopuszna pamięta

opublikowano: piątek, 4 lipca 2014

Łopuszna także w tym roku nie zapomniała o swoim mistrzu w modlitwie i wspomnieniach podczas uroczystości rocznicowych. Tegoroczne obchody miały nieco skromniejszą oprawę ze względu na remont sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury gdzie zawsze odbywała się część uroczystości .

Obchody rocznicy śmierci rozpoczęły się od modlitwy nad grobami Księdza Józefa Tischnera i niedawno zmarłego proboszcza naszej parafii Księdza Pawła Potocznego.

W uroczystościach wzięli udział rodzina księdza Profesora, władze samorządowe na czele z wójtem gminy Nowy Targ, przedstawiciele Hospicjum dla dzieci im. Ks. Prof. J. Tischnera z Krakowa, delegacje oddziałów Związku Podhalan i OSP ze sztandarami, grupa przyjaciół z Warszawy, Krakowa, Podhala, bohaterowie filozofii po góralsku oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Łopusznej.

Po spotkaniu na cmentarzu odprawiona została msza święta w intencji Księdza Tischnera w kościele Trójcy Przenajświętszej , którą odprawiał Jego uczeń ksiądz Marek Zemła, kapelan Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny ze Spytkowic. W Słowie Bożym mówił o miłości Kościoła, którą należy w sobie rozwijać i pielęgnować. Przypomniał przy tej okazji nauki swojego Nauczyciela, Księdza Tischnera który uczył ich (studentów ) myślenia, miłości do filozofii. O oprawę muzyczną tegorocznej rocznicy zadbał zespół „Młodzi Łopuśnianie„ działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej.

Nad grobem Księdza Tischnera zagrali i zaśpiewali ‘” Ej byli chłopcy byli…”. Podczas mszy zespół wyśpiewał na góralską nutę modlitwę wiernych a w czasie komunii świętej ulubione nuty Księdza Profesora.

Na zakończenie niedzielnych uroczystości dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum z Łopusznej wystąpiły ze spektaklem pt. „ Skarby „ .W przedstawieniu inspirowanym myślą filozoficzną Józefa Tischnera pokazano Księdza , który po śmierci trafił do nieba i przed przestąpieniem bramy niebios został przepytany przez świętego Piotra . Musiał odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących Jego życia, pracy, działalności. W rolę Księdza wcielił się absolwent szkoły w Łopusznej. Nie zabrakło też muzyki i śpiewu góralskiego , w które tak chętnie wsłuchiwał się za swojego życia Ksiądz Tischner. Przedstawienie wywarło pozytywny odbiór czego dowodem były gromkie brawa jakimi nagrodzono młodych artystów.

"Pokiel Turbac stoi
I Dunajec płynie
Potel o Tischnerze
Pamięć nie zaginie"

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY