X Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych w Łopusznej

opublikowano: środę, 20 listopada 2013

Gości i uczestników przeglądu przywitała gospodyni Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Pani Józefa Kuchta. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z 14 miejscowości naszej gminy : Harklowej, Dębna, Łopusznej, Ostrowska, Waksmundu, Gronkowa, Krempach, Dursztyna, Ludźmierza, Rogoźnika, Krauszowa, Lasku , Pyzówki i Szlembarku.

Podobnie jak w latach poprzednich głównym celem przeglądu było podsumowanie pracy zespołów regionalnych działających na terenie naszej gminy, finansowanych przez Urząd Gminy Nowy Targ za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej.

Zespoły mogły zaprezentować swoje umiejętności poprzez śpiew solowy, śpiew grupowy, taniec solowy, taniec zbójnicki a także jako instrumentaliści i kapele.

Rywalizacja była naprawdę zacięta, każdy zespół chciał pokazać się od najlepszej strony , przedstawić swoje najlepsze wyniki. Po występach był czas na konsultacje z Jurorami, podczas których instruktorzy mogli od fachowców wysłuchać uwag dotyczących pracy swoich zespołów.

Cieszy fakt , że kultura i tradycja naszego regionu kwitnie i rozwija się poprzez działalność tychże zespołów, których poziom z roku na rok wzrasta.


Protokół z posiedzenia Komisji Oceniającej X Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych, który odbył się 16 listopada 2013r w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej


Komisja w składzie:
- Aleksandra Szurmiak – Bogucka - etnomuzykolog
- Dorota Majerczyk - etnolog
- Benedykt Kafel - etnograf, MCK Sokół

wysłuchała i oceniła 57 punktów programu przedstawione przez zespoły regionalne z terenu Gminy Nowy Targ:

taniec solowy i dwójki:

– kategoria dziecięca:

I miejsce: Maciej Margosiak i Aneta Wrzaszczak – Pyzówka
Karolina Florczyk, Michał Drożdż, Edyta Gil, Paweł Świrski –Łopuszna
II miejsce : Urszula Szwab i Paweł Szczęch – Ludźmierz
Zofia Białoń i Michał Benedyk – Stowarzyszenie „ Czas na Pyzówkę „
III miejsce: Anna Kuraś i Jakub Szlembarski – Waksmund
Sylwia Legutko i Szczepan Kozioł – Dębno
Gabriela Skotnicka i Jan Zubek - Lasek

- kategoria młodzieżowa:

I miejsce: Agata Kaczmarczyk i Daniel Bizub – Krempachy
Dorota Kowalczyk, Beata Kowalczyk, Mateusz Groński i Kamil Kowalczyk – Gronków
Marcelina Zygmund i Kamil Rabiański – Dursztyn
II miejsce: Aleksandra Ostwald i Wojciech Waksmundzki – ostrowsko



śpiew solowy
- kategoria dziecięca:

I miejsce : Anna Kuraś - Waksmund
Gabriela Tylecka - Ostrowsko
Joanna Żółtek – Pyzówka
II miejsce: Patryk Sowa – Dursztyn
III miejsce: Joanna Plewa - Lasek

- kategoria młodzieżowa

I miejsce: Wiktoria Zarębczan – Gronków
Agnieszka Jarząbek – Łopuszna
Natalia Truta - Ludźmierz
II miejsce: Iwona Stopka - Krauszów
Joanna Budz - Dębno



śpiew grupowy
- kategoria dziecięca

I miejsce: duet z Krauszowa
II miejsce: grupa śpiewacza z Krempach
grupa śpiewacza z Pyzówki
III miejsce: duet z Dębna
Grupa śpiewacza z Ostrowska


- kategoria młodzieżowa:

I miejsce: grupa śpiewacza z Gronkowa
grupa śpiewacza z Łopusznej
II miejsce: grupa śpiewacza z Dursztyna


instrumentaliści
- kategoria dziecięca

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Artur Bratkowski – Dursztyn
Dagmara Długa – Krempachy
III miejsce – Błażej Pędzimąż - Ostrowsko
Wioletta Guńka – Krauszów
Marek Długopolski – Krauszów
wyróżnienie: Anna Kuraś - Waksmund

- kategoria młodzieżowa

I miejsce: Wiktoria Krawczyk – Łopuszna
Przemysław Wach - Ostrowsko
Wojciech Waksmundzki – Ostrowsko
II miejsce: Sabina Drożdż – Łopuszna
Renata Nykaza - Lasek
Piotr Guńka - Krauszów


muzyka
- kategoria dziecięca:

I miejsce: nie przyznano
II miejsce - muzyka z Krauszowa
III miejsce – muzyka z Harklowej
muzyka z Łopusznej – grupa II
muzyka ze Szlembarku
wyróżnienie: muzyka z Łopusznej - grupa I
muzyka z Ostrowska


- kategoria młodzieżowa:

I miejsce: muzyka „Mietlorze „ z Ostrowska
II miejsce : muzyka z Łopusznej
III miejsce : muzyka z Lasku
wyróżnienie: muzyka z Waksmundu
muzyka z Krauszowa

taniec zbójnicki:
kategoria dziecięca:

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: zbójnicy z Łopusznej

kategoria młodzieżowa:

I miejsce : nie przyznano
II miejsce : zbójnicy z Gronkowa
zbójnicy z Ostrowska
III miejsce : zbójnicy z Dębna


Komisja artystyczna stwierdza, że poziom prezentacji w stosunku do lat ubiegłych ciągle wzrasta pod względem merytorycznym i wykonawczym. Warto podkreślić, że tego rodzaju przegląd o charakterze konkursowym jest współcześnie jedynym przekazem tradycji w regionie.

Cieszymy się , że przeprowadzane każdego roku konsultacje z kierownikami i instruktorami zespołów mają wpływ na właściwy kierunek pracy z dziećmi i młodzieżą w zespołach regionalnych co można zaobserwować po występach zespołów.

Jury składa także podziękowania i gratulacje organizatorom, instruktorom i wszystkim zespołom biorącym udział w przeglądzie , którzy troszczą się o to aby nasza rodzima kultura kwitła i rozwijała się w całej naszej gminie nowotarskiej.

Powrót.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Dom Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: godz. 10-17, sobota: godz. 10-16
34-432 Łopuszna, ul. Gorczańska 7, Tel. (018) 26 539 69, E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
NIP 735-10-27-100

Wykonawca strony MEDIA SZCZYTY